PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37366}

Piotruś Pan

Peter Pan
7,0 18 183
oceny
7,0 10 1 18183
Piotruś Pan
powrót do forum filmu Piotruś Pan

Piotruś Pan nigdy nie wrócił do Wendy, bo jego atrybutem jest zapominanie. Jednak to dzięki Wendy świat dowiedział się o jego istnieniu. Piotruś znalazl sobie nowych zagubionych chłopców i żyje sobie w szczęściu wiecznie się bawiąc. W Nibylandi nie ma śmierci. Wszyscy się odradzają. I to chyba najbardziej pociesza. Bo jeśli nawet miłość zwycięża, nie zabija przy tym swoich wrogów. Najbardziej zastanawiającą postacią jest oczywiście kapitan Hook. Wokół jego postaci nagromadziło się wiele teorii. Niektórzy nawet widzą w nim pedofila, który nie mogąc zdobyć Piotrusia, stara się go zgładzić. Być może nie jest to, aż tak mylący trop. Gdzie zakochany w chłopcu mężyczyzna nie potrafi sobie poradzić, że swoim uczuciem i postanawia unicestwić obiekt swoich pożądań. Typowe;p Dla mnie jednak Hook jest dorosłym mężczyzną, który trafił do Nibylandi. Zazdrości jak cholera Piotrusiowi. Też chciałby być wiecznie chłopcem, ale jest już za póżno. Rodzi się w nim chęć zemsty w stylu: "jeśli ja nie mogę być wiecznym chłopcem, to tym bardziej on". W scenie gdy Hook walczy z Piotrusiem nie stałem po żadnej stronie. Nawet jeśli Piotruś by zginął, zastąpiłby go pewnie Hook. Wtedy baśń (wiem, że to tylko opowiadanie, ale mimo wszystko ma taką siłę oddziaływania, że sam uległem temu i nazywam ją baśnią) zmieniłaby diametralnie znaczenie. Niezależnie więc z jakiego powodu Hook jest taki zły na Piotrusia Pana jest też człowiekiem dobrym, który ma w sobie serce. Tak chwilami zastanawiam się, czy sam autor nie ukrył się właśnie pod jego postacią. Niemożność dosięgnięcia tego co jego wytwór. Wieczna walka ze swoim wytworem. Czy wreszcie miłość do swojego bohatera. Bo miłość i nienawiść, choć wydają się skrajnie różne, są praktycznie tym samym. Gdyby Piotruś spróbował raz pocałować Hook'a, kto wie co by się stało. Wiem, że nawet on, gdzieś tam głęboko w sercu wierzy we wróżki.
Niestety to jest tylko baśń, a Nibylandie nosi w sobie każdy z nas, kto nie dorósł, bądź nie chciał dorosnąć.
świat dzieckiem podszyty;p

PS. Wierzę we wróżki!

mariouszek

WOW! Musze przyznac że intrygujacy opis. Ja sama kocham Piotrusia Pana (i film i książke) i z niecierpliwoscia czekam na to żeby kupić sobie "Piotruś Pan w czerwieni". Co do twego opisu to myśle że masz w dużej cześci racje. Uważam,że Kapitan Hook nie był do końca złym człowiekiem (w książce jest fragment, w którym kapitan wspomina swoją matke i sie przy tym wzrusza). Bardzo możliwe że zazdrości Piotrusiowi jego wiecznego dzieciństwa i za wszelką cene chce go tego pozbawić. Musze jednak powiedzieć że film.... cóż, wydaje mi sie że chodziło tam bardziej o wątek miłosny niż o pojedynek iedzy Hookiem a Piotrusiem. Nie mam nic przeciwko temu, w dużej mierze dzieki temu pokochałam ten film.Jednakże film mocno odbiega od książki. Ale czy to az takie ważne?
Pozdrawiam wszystkich fanów Piotrusia Pana

PS. I do belive in Peter Pan

aaricia19

Ja też uwielbiam Piotrusia Pana i szkoda że to tylko bajka. Mimo to czasami fajnie jest tak się rozmarzyć.
PS. Fajny cytat ,,Niestety to jest tylko baśń, a Nibylandie nosi w sobie każdy z nas, kto nie dorósł, bądź nie chciał dorosnąć. "

syntia28

I believe in Peter Pan

syntia28

and fairies

syntia28

me too, me too xD

ocenił(a) film na 10
mariouszek

Jej nieźle powiedziane . Zakochałam sie w tym filmie naprawdę, ale ja uważam że kapitan Hook jest po prostu samotny. Pewnie jakaś kobieta go kiedyś skrzywdziła , a nie chce umierac samotnie i zazdrości szczęścia Piotrusiowi . Ja też wierze we wróżki, ja też, ja też .;p

ocenił(a) film na 10
Karolina02_2

Odnośnie twojej wypowiedzi- Nawet w filmie w momencie, kiedy Piotruś i Wendy wykonują swój podniebny taniec, Hook stwierdza, że Piotruś znalazł dziewczynę, a on jest samotny. Film bardzo mi się podobał, choć moim zdaniem od początku widać, że Piotr zakochał się Wendy. :)

ocenił(a) film na 9
mariouszek

Włamałeś mi się do głowy!
o około 80% z tego co napisałeś komuś niedawno opowiadałam xD
O Hooku, jego fascynacji Piotrusiem i podtekstach homoerotycznych, zwłaszcza wśród piratów pisano już długie wywody

A co do "ja też, ja też"/"me too, me too"... Zdziwiłam się trochę, bo oglądałam w oryginale i słyszałam raczej "I do! I do!" - czyli podkreślenie wagi tego, co się powiedziało. Takie "Na prawdę!". Np: "I do love you" jest mocniejsze i bardziej... rozpaczliwe od "I love you" (przykład podany przez anglistkę z liceum - powtarzam mimo, że zazwyczaj unikam porównań do miłości, bo tu różnica jest mocno wyczuwalna.) "I do" sprawia, że wypowiedź staje się bardziej emocjonalna...
Moim zdaniem bardziej to tutaj pasuje.

btw...
Jam jest Piotruś!

ocenił(a) film na 4
Pietrek7

Jeśli ty jesteś Piotrusiem, to ja właśnie Ciebie poszukuje:)

ocenił(a) film na 9
mariouszek

Znalazłeś!

Muszę polecieć do Gdyni ;)

ocenił(a) film na 4
ocenił(a) film na 9
mariouszek

Mi się wydaje, że Kapitan był człowiekiem samotnym, a gdy zauważył uczucie Piotrusia do Wendy i zdał sobie sprawę, że Piotruś tak na prawde czuje ( słowa kierowane ze strony Hooka do Wendy "on czuje, on coś do Ciebie czuje) i ostatnią samotną osobą pozostaje on to wpadł w jeszcze większą chęć zemsty. Natomiast jest też możliwe, że zazdrościł Piotrusiowi młodości, ponieważ dla niego było już za późno, uważam, że zniszczył sobie czymś życie i dlatego chciałby cofnąć się do dziecięcych lat i z zazdrości, że chłopiec o imieniu Piotruś na zawsze będzie młody i nie zostanie nigdy skrzywdzony pragnął jego śmierci.

użytkownik usunięty
mariouszek

Co do Haka to wystarczy poczytać o jego motywacji w oryginale (książce), bo to rozwiewa wszelkie wątpliwości. Nie ma tu żadnej pedofilii ani nic w tym guście.

ocenił(a) film na 4

oczywiście, że nie ma tam ani krzty pedofilii, to nie ta kategoria uczucia;) ale niektórzy lubią sobie tak homoerotycznie pomarzyć;p niektórzy ganiają za takimi Piotrusiami z różnych powodów;p

użytkownik usunięty
mariouszek

Czekaj... masz na myśli siebie?
btw, czemu dajesz 4, skro wychwalasz ten film?

ocenił(a) film na 4

nie wychwalam tego filmu, jeśli już to wychwalam cudowną baśń jaką jest Piotruś Pan;p

użytkownik usunięty
mariouszek

Ale jednak piszesz, podając sceny z filmu.

ocenił(a) film na 4

no tak, bo to były moje przemyślenia po seansie

mariouszek

w filmie pokazana jest chęć zemsty głównie za rękę (krokodyl). W książce jest opisane co się działo wcześniej. Ktoś z Was czytał, czy tylko zgadujecie to wszystko ;) ? Sceny z krokodylem rozwalają

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones